Performer List

This year’s Flurry Festival will feature the same variety you have come to expect — dozens of genres and something for everyone!

This year is unprecedented because there are no geographic limits to working with artists.
We are excited to bring together talent from all over the world.
Take a look at some of our talented performers below and buy your tickets
here!


2021 Musicians & Instructors (and more to come!)

3 Syncopaths plus Audrey Knuth
— Contra Dance Band

Emily Addison
— Dance Organizer & Discussion Leader

Roberto Bagnoli
— Balkan and Israeli Dance Instructor

M’Bemba Bangoura
— African Drum Instruction

Sam Bartlett
— Stuntology

Don Bell
— English Country Dance Instruction

Blake Miller & the Old-Fashioned Aces
— Cajun Band

Jake Blount
— Banjo, Fiddle, Scholar

Joe and Jesse Bruchac
— Native American Dance and Song

Devesh and Veena Chandra
— Indian Music & Dance

Pierre Chartrand
— Quebecois Step Dance

Yvonne Chartrand
— Métis Dance Leader

Cheres
— Ukraine and Yiddish Band

DJ Darkstar (aka Emilio)
— Afterparty Blues Fusion

Danielle Enblom and Step Collective
— Irish Step Dance Instruction

Peter Davis
— Music/Improvisation Instruction

Joe Dejarnette
— Southern Squaredance Music Instruction

Elke Baker and Liz Donaldson
— Scottish and Waltz Musicians

Joshua Fialkoff
— Blues and Swing Band Leader

Figments
— Contra Dance Band

Front Parlor Series
— Storytelling Instruction

Nic Gareiss
— Step Dancer

Henry Goldberg
— Balkan Song Leader

Ellie Grace
— Family Dance Leader

Great Bear & Friends
— Contra Dance Band

Lisa Greenleaf
— Contra Dance Caller

Glen Loper & Bethany Waickman
— Contra Dance Band

Jacqui Grennan
— Contra Dance Caller

Reggie Harris & Mark Rust
— African American Stories & Song

Heartsease
— English Country Dance Band

Scott Higgs
— English Country Dance Caller

Cis Hinkle
— Contra Dance Caller

Alphonso Horne
— Jazz Band Leader

Sue Hulsether
— Family Dance Leader

Ralph Iverson
— Balkan Jam Leader

Phil Jamison
— Scholar of Traditional Appalachian Dance

Jay Ungar and Molly Mason
— American Roots Music Duo

Joe Hall and The Cane Cutters
— Zydeco Dance Band

Kieran Jordan
— Irish Step Dancer

Joshua Mclean and Ana Lisa Sutherland
— Swing Dance Instruction

Susan Kaupelis
— Line Dance Instruction

Susan Kevra
— English Country Dance Caller

Kalia Kliban
— English Country Dance Caller

Bennett Konesni
— Song Leader

Audrey Knuth
— New England Dance Fiddler

Abby Ladin
— Family Dance Host

Evie Ladin
— Appalachian Percussive-Dancer and Banjo Player

Roo Lester
— Scandi Dance Instruction

Los Pleneros de la 21
— Afro-Puerto Rican Bomba

Mariachi Real de Mexico
— Mariachi Band

MetaMovements
— Latin/Salsa Dance Instruction

Rodney Miller
— New England Fiddle Player

David Millstone
— Dance Historian (and caller)

Catherine and Tom Morrell
— Laughter Session Leaders

Owen Morrison
— Family Music Leader

Natasha Barbará and Alfredo Tosto
— Tango Teachers

Garland Nelson / A Joyful Noise
— A Capital Region Spirit Trio

Lois New
— Scottish Country Dance Instruction

Liam Ó Scanláin
— Sean nós and percussive dance instruction

Old World Charm School
— English Country Band

Martha Owen
— Family Dance Leader

Ann Percival
— Family Music Leader

Corey Porche
— Cajun Dance Instructor

Richard Powers
— Dance Historian

Laurel Premo
— Fiddler

Quickstep
— Fiddle Tunes & Folk Songs

Harvey Raufman
— Waltz Instruction

Reelplay
— English Country Dance Band

Beth Robinson
— Alexandar Technique

Paul Rosenburg
— Family & Community Dance Leader

Emily Rush
— Dance/Workout Leader

Spare Parts
— Waltz Jam Leader

Sri Lankan Dance Academy
— Sri Lankan Drumming and Dancing

Lena and Staffan Jonsson
— Swedish fiddlers

Snaarmaarwaar
— Balfolk Dance (Replay of pre-recorded event)

Sophie Stephenson
— Scottish Step Dancer

Storycrafters
— Award Winning Storytellers

Jonathan Stout & His Close Shave Quartet
— Swing Band Leader

Claire Takemori
— Contra Instruction

Seth Tepfer
— Contra Dance Caller

Urban Artistry
— Urban Dance Instructors and Discussion Leaders

Marcie Van Cleave
— International Folk Dance Teacher

Vanaver Caravan
— World Dance & Music

Sarah VanNorstrand
— Contra Caller

Vicki Swan and Jonny Dyer
— Contra Dance Band

Vilde Westeng
— Scandinavian Dance Teacher

Young Tradition Youth Commission
— Teen Folk Ensemble

Brother Yusef
— Blues Musician

Zikrayat
— Belly Dance Instruction